Звезди на световния футбол се обединиха в група (непрекъснато увеличаваща се с техни колеги) с благотворителна кауза, наречена „Обща цел“ (Common Goal), пише Дневник.
Идеята е на полузащитника на "Манчестър юнайтед" Хуан Мата, който обяви преди време, че ще дарява 1% от годишната си заплата за благотворителност, при положение, че седмичната му заплата е 140 хиляди паунда. При подобни приходи той ще дари близо 73 хиляди паунда в края на годината.
„В днешно време един футболист изкарва толкова много пари, че за обикновения човек дори е трудно да си представи такова число. Всички ние заслужаваме парите си на терена, но това е резултат от навлизането на все по-богати инвеститори. Затова аз реших, че мога да правя нещо наистина полезно за другите хора с част от моята заплата", заявява испанецът пред специализирания сайт Player’s Tribune, цитиран от Дневник.
Много бързо идеята на Мата събира последователи – все големи имена от световния футбол.
Световният шампион с Германия Матс Хумелс, един от лидерите на "Ювентус" и Италия Джорджо Киелини, Денис Аого и Серж Гнабри, както и националките по футбол на САЩ Меган Рапиноу и Алекс Морган са сред първите, включили се в инициативата на Мата.
Всеки футболист по света е свободен да се запише в "Обща цел". Той попълва декларация, че ще дарява минимум един процент от годишната си заплата на организацията, а тя разпределя парите по света за хора в нужда.
"Обща цел" нарича себе си семейство, част от Street football world, създаденa преди повече от 15 години с мисията да променя живота на хората към по-добро.
"Искам просто да дам възможност на децата по света да получат шанс, какъвто аз съм имал", казва още Мата.
Към момента в сайта на организацията са записани 33-ма души, свързани с футбола. Сред тях са играчите от Висшата лига Каспер Шмайхел ("Лестър"), Алфи Моусън ("Суонзи"), Чарли Даниел ("Борнемут") и Бруно Салтор ("Брайтън"), също така Шинджи Кагава от "Борусия" (Дортмунд) и много други. Членува и треньорът на "Хофенхайм" Юлиан Нагелсман, както и президентът на УЕФА Александър Чеферин, който заедно с Денис Аого от "Щутгарт" декларира, че ще дарява по 2 процента от годишната си заплата.
От "Обща цел" за момента не посочват каква е събраната сума. По-малко от половин година след началото на инициативата обаче, парите със сигурност надхвърлят 500 хиляди паунда.
Това е изключително ярък пример и висша проява на дарителство и благотворителна кауза. Най-впечатляващият факт, който зарежда с огромен оптимизъм всички, занимаващи се с благотворително е, че формите и начините за дарителство могат да бъдат много разнообразни и винаги се намира личност или организация, която ги дообогатява с нови идеи и начинания.
Фондация „Играй с Развитие“ може само да се надява, че примерът на Мата и компания ще бъде последван и от наши футболни хора и въобще от успешни спортни личности, които имат възможности, енергия и желание да помагат.